Sari la conținutul principal

Consumul lunar al centralei termice pe gaz

Se calculează consumul lunar de gaz al centralei termice în kWh și m³. Acceptă gaz natural, propan și butan, pentru centrale în condensare sau convenționale.

O centrală termică pe gaz de 24 kW, cu randament de 82%, care funcționează 2 ore pe zi timp de 30 de zile, consumă 1.756 kWh de gaz pe lună, adică aproximativ 151 m³ de gaz natural. În varianta în condensare, cu randament de 95%, același regim consumă 1.516 kWh, respectiv 131 m³, adică cu 20 m³ mai puțin pe lună. Calculatorul de mai jos convertește puterea, orele de funcționare și randamentul în consumul lunar, atât în kWh, cât și în volum de gaz.

Cunoașterea consumului real are mai multe utilizări practice. Permite estimarea facturii înainte de sezonul rece, compararea ofertelor furnizorilor de gaze pe baza aceluiași consum de referință și identificarea din timp a unei creșteri neobișnuite, care poate indica o problemă tehnică. Factura afișează adesea consumul în kWh, iar conversia din m³ depinde de puterea calorifică a gazului din zona de distribuție, de aceea valoarea calculată se compară cu factura cu o marjă rezonabilă.

Rezultatul depinde în principal de trei factori: puterea nominală a aparatului, randamentul și orele reale de funcționare a arzătorului. Puterea se citește pe eticheta centralei, randamentul în documentația tehnică, iar orele pot fi estimate din istoricul termostatului sau din citirile zilnice ale contorului de gaz în perioada rece. Dacă unul dintre aceste valori este ales la întâmplare, rezultatul devine greu de interpretat.

Calculatorul este potrivit pentru locuințe cu încălzire centrală pe gaz, pentru apartamente și case individuale și pentru estimări comparative între regimuri de funcționare. Nu înlocuiește factura, nu modelează pierderile din rețeaua de distribuție și nu acoperă sistemele hibride cu pompă de căldură. Rezultatele sunt un punct de plecare; pentru decizii tehnice sau contractuale, se recomandă consultarea unui tehnician autorizat și a furnizorului de gaze.

O resultado actualiza automaticamente.

Vê a etiqueta ou o manual da caldeira. Modelos residenciais típicos: 18, 24 ou 28 kW.

Caldeiras instaladas após 2021 são obrigatoriamente de condensação (SCE).

Tempo médio diário do queimador aceso. Para aquecimento em zona I1: 1,5-3 h. Zona I3: 4-8 h.

Para estimar uma época de aquecimento de 5 meses, usa 30 dias.

Gás natural é faturado em kWh; GPL propano e butano vendem-se por kg (botija ou granel).

Consulta a tua fatura de gás. Para GPL propano, divide o preço por kg pelo PCS (12,87).

Energia consumida (gás)

1.756kWh/mês

eficiência da caldeira: 82%

Volume de gás consumido
151,4 m³/mês
Tipo de gás
Gás natural
Distribuie

Cum funcționează

1

Se introduce puterea nominală a centralei în kW, așa cum apare pe eticheta aparatului sau în manualul acestuia.

2

Se alege tipul centralei, în condensare sau convențională, în funcție de aparatul instalat.

3

Se introduc orele medii de funcționare zilnică a arzătorului și numărul de zile de utilizare din luna estimată.

Formulă

Q = (P × H × D) / η | V = Q / PCS
Q — energia de gaz consumată pe lună (kWh)
P — puterea nominală a centralei (kW)
H — ore de funcționare pe zi
D — zile de utilizare pe lună
η — randamentul centralei (valori indicative: condensare ≈ 0,95; convențională ≈ 0,82; veche ≈ 0,70)
V — volumul de gaz consumat (m³ pentru gaz natural; kg pentru GPL)
PCS — puterea calorifică superioară (valori indicative de referință: gaz natural ≈ 11,6 kWh/m³; propan ≈ 14,0 kWh/kg)

Cum funcționează calculul

Cât consumă o centrală termică pe gaz pe lună?

Într-o locuință cu încălzire centrală pe gaz natural, consumul lunar depinde de puterea aparatului, de randamentul lui și de orele în care arzătorul funcționează efectiv. Calculul permite estimarea consumului înainte de a primi factura, compararea regimurilor de utilizare și evaluarea impactului unei schimbări, cum ar fi înlocuirea unei centrale convenționale cu una în condensare. Nu este doar un exercițiu de matematică, ci un instrument pentru planificarea cheltuielilor de energie din sezonul rece.

Formula: de la puterea centralei la volumul de gaz

Calculatorul folosește două relații succesive. Prima stabilește energia de gaz consumată pe lună, Q = (P × H × D) / η, unde P este puterea nominală a centralei în kW, H sunt orele de funcționare pe zi, D sunt zilele de utilizare pe lună, iar η este randamentul aparatului. Puterea nominală reprezintă energia termică pe care aparatul o livrează pe oră când arzătorul este aprins. Împărțirea la randament ține cont de faptul că o parte din energia gazului nu ajunge la apă sau la încăpere, ci se pierde prin gazele de ardere.

A doua relație, V = Q / PCS, transformă energia în volum. PCS (puterea calorifică superioară) arată câtă energie se obține dintr-o unitate de gaz. Pentru gazul natural, valoarea de referință folosită de calculator este de 11,6 kWh/m³, iar pentru propan, de 14,0 kWh/kg. Sunt valori indicative, utilizate ca ipoteză de calcul, nu norme, și pot diferi de valorile gazului livrat în zona respectivă. Valoarea de 12,87 kWh/kg, întâlnită uneori în tabele pentru propan, corespunde puterii calorifice inferioare (PCI), nu PCS, și de aceea nu se folosește în această formulă. Rezultatul este exprimat în m³ pentru gazul natural și în kg pentru GPL.

Exemplu complet: o centrală convențională de 24 kW, cu randament de 0,82, care funcționează 2 ore pe zi timp de 30 de zile, consumă (24 × 2 × 30) ÷ 0,82 = 1.756 kWh pe lună. Împărțind la 11,6 kWh/m³, rezultă 1.756 ÷ 11,6 ≈ 151 m³. Dacă aceeași centrală ar fi în condensare, cu randament de 0,95, consumul ar fi 1.516 kWh, adică aproximativ 131 m³.

Consum estimat pe regimuri de funcționare

Tabelul de mai jos arată valori calculate cu formula de mai sus, pentru o centrală de 24 kW cu randament de 0,95 și 30 de zile de funcționare pe lună. Toate valorile sunt estimări teoretice, nu măsurători din locuințe.

Regim de funcționareOre/zikWh/lună (estimat)m³/lună (estimat)
Doar apă caldă menajeră (ACM)0,537933
Încălzire ușoară, în zile cu temperaturi blânde1,51.13798
Încălzire moderată2,51.895163
Încălzire intensă, în zile geroase43.032261

Diferența dintre rânduri arată cât de mult influențează orele de funcționare factura. Trecerea de la 1,5 la 4 ore pe zi multiplică consumul cu un factor de aproximativ 2,7, deci un termostat bine reglat și o izolație bună au un impact direct asupra costurilor.

Gaz natural sau GPL: diferențe practice

Gazul natural este distribuit prin rețea și se măsoară în m³ la contor. Factura poate include conversia în kWh, pe baza unui coeficient care depinde de puterea calorifică a gazului livrat în zona respectivă și de corecțiile de temperatură și presiune. Valoarea de 11,6 kWh/m³ din calculator este o referință generală. Pentru o estimare exactă, se folosește coeficientul din factura proprie, deoarece el reflectă condițiile reale de livrare.

GPL-ul, adică propanul sau butanul, se livrează în butelii, în rezervoare sau prin cisterne, iar consumul se exprimă în kg. Propanul are o putere calorifică puțin mai mare decât butanul (valori PCS indicative de 14,0 față de 13,75 kWh/kg) și se vaporizează și la temperaturi negative, ceea ce îl face potrivit pentru zone cu ger. Butanul își pierde capacitatea de vaporizare în apropierea valorii de 0 °C, de aceea este mai puțin indicat pentru instalații exterioare în zone friguroase.

Erori frecvente în calcul

Prima greșeală este confuzia dintre orele cu încălzire activă și orele de funcționare a arzătorului. Un termostat modern oprește arzătorul când temperatura țintă este atinsă și îl repornește doar când temperatura scade sub prag. Într-o zi cu temperaturi moderate, centrala poate sta în repaus perioade lungi. Orele de funcționare reale sunt, de regulă, mai mici decât timpul în care locuința este încălzită, iar folosirea orelor de încălzire ca ore de ardere supraestimează consumul.

A doua greșeală este utilizarea puterii maxime ca valoare constantă. Centralele în condensare moderne modulează puterea, adică funcționează la o fracțiune din puterea nominală atunci când cererea de căldură este mică. Calculatorul folosește puterea nominală la 100%, ceea ce reprezintă un scenariu prudent. Rezultatul este, deci, ușor supraestimat față de consumul real, dar util pentru planificarea bugetului de iarnă, cu condiția să fie interpretat ca fiind o valoare maximă.

A treia greșeală este folosirea unui randament generic, fără verificare. Valorile de 0,95 pentru condensare, 0,82 pentru convențional și 0,70 pentru aparate vechi sunt repere indicative pentru categorii, nu pentru un model anume. Randamentul real este indicat în documentația tehnică sau pe eticheta energetică a aparatului, iar la un aparat vechi, starea arzătorului și a schimbătorului influențează valoarea efectivă.

A patra greșeală este compararea directă a m³ cu kWh, fără a ține cont de conversie. Dacă factura arată energia în kWh, iar calculul se face în m³, rezultatele nu sunt comparabile fără coeficientul corect. Se recomandă compararea întotdeauna a aceleiași unități de măsură.

Cum se verifică rezultatul cu factura

Pentru o verificare utilă, consumul calculat se compară cu consumul real din facturile a două sau trei luni reci consecutive. Consumul din lunile de vară, când centrala servește doar apa caldă menajeră, poate fi folosit ca reper pentru partea care nu ține de încălzire. Diferența dintre lunile reci și cele calde arată ce proporție din consum ține de încălzire, iar această proporție poate fi comparată cu rezultatele calculatorului pentru diferite regimuri de funcționare.

Dacă numărul de zile de utilizare este diferit de 30, parametrul D se ajustează corespunzător. Dacă locuința are mai multe zone cu termostate separate, consumul total este o combinație a mai multor regimuri și trebuie estimat separat pentru fiecare zonă, apoi însumat. Calculatorul nu modelează automat aceste situații, iar rezultatul este cel mai relevant pentru un singur regim mediu.

Când nu este potrivit acest calcul

Calculatorul nu este conceput pentru instalații industriale, pentru centrale cu mai multe trepte de putere sau pentru sisteme hibride care combină centrala pe gaz cu o pompă de căldură. În aceste cazuri, consumul depinde de ponderea fiecărei surse, iar formula de mai sus ar supraestima sau subestima rezultatul. De asemenea, pentru apa caldă instantanee din aparatele de tip flux, consumul depinde de debitul de apă și de temperatura dorită, nu doar de orele de funcționare.

Estimarea nu ține cont nici de pierderile din rețeaua de distribuție, nici de variațiile zilnice ale temperaturii exterioare. Pentru o analiză mai detaliată, se pot folosi datele înregistrate de contorul inteligent, dacă locuința are unul, sau un calcul energetic realizat de un specialist.

Reglementare și certificatul de performanță energetică

În România, certificatul de performanță energetică a clădirilor este reglementat de Legea nr. 372/2005 privind performanța energetică a clădirilor, cu modificările ulterioare. Certificatul are o valabilitate de zece ani și trebuie reemis după o renovare majoră care modifică performanța energetică a clădirii. Certificatul descrie performanța energetică a clădirii și poate fi util pentru a înțelege nivelul general al consumului de încălzire. Totuși, el nu înlocuiește un calcul al consumului real, deoarece se bazează pe ipoteze standard de utilizare. Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) reglementează sectorul gazelor naturale, inclusiv aspecte legate de facturare și de drepturile consumatorilor, iar condițiile contractuale ale furnizorului pot fi verificate în documentele de referință publicate de aceasta.

Întreținerea centralei și consumul

Un aparat bine întreținut consumă mai puțin decât unul descalibrat. Arzătorul trebuie reglat periodic, schimbătorul de căldură trebuie curățat de depunerile de calcar, iar presiunea din circuitul de apă trebuie verificată. Intervalul de întreținere recomandat este indicat în documentația tehnică a aparatului, iar pentru aparatele rezidențiale, o verificare periodică efectuată de un tehnician autorizat este, în general, suficientă. În zonele cu apă dură, depunerile de calcar apar mai repede, iar eficiența scade treptat, fără semne vizibile, până când consumul crește sensibil.

Întrebări frecvente

Cât consumă o centrală pe gaz de 24 kW pe lună în România?

Depinde de orele de funcționare a arzătorului și de randament. O centrală convențională de 24 kW, cu randament de 0,82, care funcționează 2 ore pe zi timp de 30 de zile, consumă 1.756 kWh, adică aproximativ 151 m³ de gaz natural. În varianta în condensare, cu randament de 0,95, același regim consumă 1.516 kWh, respectiv 131 m³. Pentru o estimare proprie, se folosesc orele reale citite din termostat sau din istoricul de funcționare al aparatului, nu valorile generale.

Care este diferența de consum între o centrală în condensare și una convențională?

Centrala în condensare recuperează o parte din căldura conținută de gazele de ardere, ceea ce îi permite un randament mai ridicat. Calculatorul folosește ca repere 0,95 pentru condensare și 0,82 pentru o centrală convențională. Pentru același regim de funcționare, diferența se obține din formulă, comparând cele două randamente. Randamentul real al fiecărui model este indicat în documentația tehnică sau pe eticheta energetică a aparatului și trebuie verificat înainte de orice comparație. Aparatele mai vechi au randamente mai scăzute, ceea ce crește proporțional consumul pentru aceeași cerere de căldură.

Cum se transformă m³ de gaz natural în kWh pentru factură?

Factura arată, de regulă, volumul măsurat la contor în m³ și, uneori, consumul convertit în kWh. Conversia se face cu un coeficient care depinde de puterea calorifică a gazului livrat și de corecțiile de temperatură și presiune aplicate de furnizor. Pentru o estimare rapidă, volumul în m³ se înmulțește cu coeficientul din factură. Dacă acesta lipsește, se poate folosi valoarea de referință de 11,6 kWh/m³ din calculator, rezultatul putând diferi ușor de factura reală.

Câte ore pe zi funcționează de obicei o centrală de încălzire?

Nu există o valoare universală. Numărul de ore depinde de izolația locuinței, de temperatura exterioară, de temperatura de confort setată și de numărul de camere încălzite. În zilele blânde, arzătorul poate funcționa doar câteva ore, iar în perioadele de ger intens durata poate crește considerabil. Cea mai bună sursă este istoricul de consum din sistemul de control al centralei sau citirile zilnice ale contorului de gaz în perioada rece. Calculatorul folosește aceste ore ca date de intrare, nu ca valori implicite.

Consumul de gaz crește mult iarna?

Da, creșterea este semnificativă. În sezonul rece, consumul pentru încălzire se adaugă consumului pentru apa caldă menajeră, care rămâne aproape constant pe tot parcursul anului. Diferența exactă depinde de izolație, de numărul de zile cu temperaturi scăzute și de reglajul termostatului. Pentru a estima consumul din iarnă, se compară facturile lunare din anul precedent. Dacă furnizorul oferă mai multe tarife sau trepte de consum, se verifică în contract care dintre ele se aplică profilului de consum înainte de a compara ofertele.

Când trebuie chemat un tehnician dacă consumul pare excesiv?

Un tehnician autorizat trebuie chemat când consumul real, citit din factură, rămâne constant peste valoarea calculată cu orele reale de funcționare. Cauzele frecvente sunt arzătorul descalibrat, schimbătorul de căldură încrustat cu calcar (mai ales în zonele cu apă dură), senzorul de temperatură defect sau scurgerile din instalație. Dacă se simte miros de gaz, se deschid ferestrele, se evită acționarea întrerupătoarelor electrice, se părăsește spațiul și se sună la 112. O verificare periodică la un tehnician autorizat include, de regulă, reglajul arzătorului și curățarea schimbătorului de căldură, iar intervalul recomandat este indicat în documentația aparatului.

Vezi toate calculatoarele de Climatizare și energie →

De la echipa RivoCalc · Verificat conform metodologiei editoriale · Actualizat la 12 iunie 2026

Rezultatele sunt estimări ale consumului teoretic al centralei și nu înlocuiesc citirea contorului sau factura furnizorului. Consumul real variază în funcție de izolația clădirii, de obiceiurile de utilizare, de temperatura exterioară și de starea instalației.