Sari la conținutul principal

Calculator pentru costul aerului condiționat

Estimați costul total al unui aer condiționat: echipament, instalare și putere recomandată pentru cameră, în kW.

Pentru o cameră de 20 m², puterea necesară este de circa 2,9 kW, calculată cu regula orientativă de 147 W pe metru pătrat. Pentru o sufragerie de 30 m², rezultatul este de circa 4,4 kW. Costul total are două componente distincte: echipamentul și instalarea. Instalarea variază în funcție de lungimea conductelor de legătură și de dificultatea accesului la unitatea exterioară.

Instalarea unui aer condiționat implică două etape, iar bugetul este adesea subestimat în a doua. Prima este alegerea și achiziția echipamentului. A doua este montajul corect: un split obișnuit presupune conducte de legătură, racord la tabloul electric, fixare pe perete și evacuarea condensului. Toate aceste lucrări necesită un tehnician calificat și se adaugă la prețul aparatului. Diferența dintre cele două etape este importantă, deoarece o ofertă care pare avantajoasă poate include lucrări excluse din preț.

Dimensionarea trebuie privită ca un punct de plecare. Un dormitor orientat spre sud, cu multe geamuri și izolație slabă la acoperiș, poate necesita o putere mai mare decât rezultă din regulă. La fel se întâmplă în bucătăriile deschise cu multe aparate sau în birourile cu mai multe calculatoare pornite. Un tehnician de climatizare poate verifica aceste aspecte înainte de achiziție.

Clima României, cu veri călduroase în multe zone și ierni reci, face ca un aparat cu funcție de încălzire să fie util pe tot parcursul anului, deși performanța la încălzire depinde de temperatura exterioară.

Calculatorul estimează costul echipamentului și al instalării pe baza suprafeței, a tipului de aparat, a clasei energetice și a lungimii conductelor. Rezultatul include și puterea recomandată în kW, astfel încât să poată fi comparată cu fișele tehnice ale aparatelor. Rezultatul servește la planificarea bugetului și nu înlocuiește o ofertă de la un instalator autorizat, care trebuie să confirme dimensionarea finală.

Rezultatul se actualizează automat.

Măsoară lungimea × lățimea pe interiorul pereților.

Distanța dintre unitatea interioară și cea exterioară. Minimul standard este 2-3 m.

Valorile de referință pentru echipament și montaj se stabilesc pe piața locală, de regulă prin oferte de la instalatori autorizați și de la furnizori de echipamente de climatizare. Ajustați estimarea la oferta primită, iar pentru aparatele de aceeași putere comparați fișele tehnice și garanțiile.

Manoperă fixă, independentă de lungimea conductei.

Se aplică pentru fiecare metru de conductă dintre unități.

Cost total estimat

~1.050,00 RON

730,00 RON echipament + 320,00 RON instalare

Puterea recomandată
10.000 BTU/h (2,9 kW)
Echipament
730,00 RON
Instalare
320,00 RON
Total estimat
1.050,00 RON
Distribuie

Cum funcționează

1

Introduceți suprafața încăperii în metri pătrați (lungime × lățime, măsurate pe interior).

2

Alegeți tipul de echipament: split mono pentru o singură cameră, split multi pentru mai multe camere sau portabil, dacă montajul nu este posibil.

3

Selectați clasa energetică. Clasa A+++ este cea mai eficientă, dar are, de regulă, un cost inițial mai ridicat.

Formulă

P (BTU/h) = A × 500; C_total = C_ech + C_instal
P — puterea de răcire sau de încălzire necesară, în BTU/h (1 BTU/h ≈ 0,293 W)
A — suprafața încăperii, măsurată pe interior (m²)
500 — factor de dimensionare orientativ pentru clima temperată, de 500 BTU/h pe m² (circa 147 W/m²)
C_ech — costul echipamentului, în funcție de putere, tip și clasă energetică (în moneda locală)
C_instal — costul instalării: montajul unităților, racordul electric, evacuarea condensului și conductele de agent frigorific; depinde de tipul echipamentului, de lungimea conductelor și de complexitatea accesului (în moneda locală)

Cum funcționează calculul

Costul aerului condiționat în România: ce influențează bugetul final

Achiziția unui aer condiționat presupune două decizii separate: alegerea echipamentului și alegerea modului de montaj. Multe persoane compară doar prețul aparatului, dar costul real include și lucrările de instalare, care pot reprezenta o parte importantă din bugetul total. Calculatorul estimează ambele componente, astfel încât rezultatul să ofere o imagine mai completă a investiției.

Estimarea se sprijină pe trei variabile principale. Prima este suprafața încăperii, din care rezultă puterea necesară. A doua este tipul echipamentului și clasa energetică, care determină prețul aparatului. A treia este complexitatea instalării, legată de lungimea conductelor și de accesul la unitatea exterioară. Rezultatul este o estimare orientativă pentru planificarea bugetului și nu o ofertă de preț.

Cum se calculează puterea necesară

Regula de bază utilizată ca punct de plecare în climatizare este 500 BTU/h pe metru pătrat de suprafață utilă, echivalent cu circa 147 W/m², presupunând o înălțime standard a tavanului de 2,5 m. Este o estimare orientativă uzuală în practica de climatizare, nu o prescripție normativă. Pentru o cameră de 12 m², rezultatul este de circa 1,8 kW. Aparatele rezidențiale se găsesc, de regulă, în trepte de circa 2,5 kW, 3,5 kW sau 5 kW, iar rezultatul se rotunjește la treapta cea mai apropiată. Pentru o sufragerie de 25 m², rezultatul este de circa 3,7 kW, valoare situată între treapta de 3,5 kW și cea de 5 kW, iar alegerea se face spre treapta superioară dacă încăperea are expunere solară intensă.

Regula are limite. O cameră orientată spre sud, cu suprafețe vitrate mari, sau situată la ultimul etaj al unui bloc fără izolație la acoperiș poate necesita o putere considerabil mai mare decât rezultă din calcul. Același lucru este valabil în bucătăriile deschise, unde aparatele de gătit degajă căldură suplimentară, și în birourile cu mai multe calculatoare pornite simultan. Regula oferă un punct de plecare, iar vizita unui tehnician permite ajustarea finală.

Formula calculatorului exprimă puterea în BTU/h, iar rezultatul final se afișează în kW. Pentru conversii, 1 BTU/h ≈ 0,293 W, adică 1 kW corespunde cu aproximativ 3.412 BTU/h. Această echivalență permite compararea cu fișele tehnice ale aparatelor, care indică, de regulă, puterea și în kW.

Tipuri de echipamente și ce include prețul

Split-ul mono inverter este cel mai utilizat tip de aparat pentru locuințe. Include o unitate interioară, montată pe perete, și o unitate exterioară cu compresorul, legate prin conducte de cupru în care circulă agentul frigorific. Tehnologia inverter modulează continuu turația compresorului în funcție de sarcina reală a încăperii, spre deosebire de modelele on/off mai vechi, care porneau și se opreau la putere maximă. Pe piață există game diferite de performanță și de preț, iar alegerea depinde de putere și de clasa energetică.

Split-ul multi folosește o singură unitate exterioară, de capacitate mai mare, conectată la două, trei sau patru unități interioare, amplasate în camere diferite. Este soluția potrivită când se dorește climatizarea mai multor încăperi fără mai multe unități exterioare, mai ales în blocurile unde regulamentul asociației de proprietari limitează amplasarea acestora pe fațadă. Costul este, de regulă, mai mare decât al unui split mono, din cauza capacității unității exterioare, a numărului de unități interioare și a complexității montajului.

Aparatul portabil nu necesită instalare permanentă, dar este, în general, mai puțin eficient decât un split inverter. Pentru același efect de răcire consumă mai multă energie electrică, iar eficiența lui este de regulă mai slabă decât a unui split din clasă energetică ridicată. Este o soluție intermediară pentru chiriașii care nu pot efectua lucrări în imobil, nu o alegere definitivă pentru proprietari.

Clasa energetică: ce se câștigă în plus față de A+++

Diferența de preț dintre un split din clasa A+ și unul din clasa A+++, de aceeași putere, poate fi semnificativă la achiziția echipamentului. Diferența de consum este reală, dar perioada în care economia acoperă costul suplimentar depinde de intensitatea utilizării, de prețul energiei electrice și de numărul de ore de funcționare pe an. Pentru o cameră folosită câteva ore pe zi, perioada de recuperare poate fi lungă. Eficiența se exprimă prin COP (coeficientul de performanță la încălzire) și EER (eficiența energetică la răcire). Valorile declarate se determină conform standardului european EN 14511, adoptat în România ca SR EN 14511.

Pentru utilizare intensă, de exemplu într-un spațiu comercial, într-un birou de acasă cu multe ore de funcționare sau într-o familie numeroasă, clasa superioară are un avantaj economic clar. Pentru utilizare moderată, într-o locuință obișnuită, diferența financiară este mai mică, iar principalul argument pentru clasa superioară este confortul: funcționare mai silențioasă, controlul mai precis al temperaturii și atingerea mai rapidă a temperaturii dorite.

Ce include costul de instalare și ce nu include

Instalarea standard include, de regulă, fixarea unității interioare pe perete, montajul unității exterioare pe suport sau pe terasă, conducte de cupru izolate pe lungimea standard prevăzută în ofertă, un cablu electric dedicat de la tabloul electric, un tub de evacuare a condensului spre exterior sau spre canalizare și încărcarea cu agent frigorific, de regulă R32, cel mai răspândit în echipamentele actuale. Lungimea standard a conductelor și eventualele lucrări suplimentare trebuie specificate explicit în ofertă.

Nu sunt, de regulă, incluse în prețul de bază: șlițurile sau golurile practicate în pereți din beton armat, conductele suplimentare peste lungimea standard, trecerea prin coloanele tehnice comune ale blocului, care poate necesita acordul asociației de proprietari, în funcție de regulamentul imobilului, și eventuala modernizare a tabloului electric pentru a susține circuitul dedicat. Aceste lucrări pot modifica semnificativ bugetul și ar trebui discutate din timp cu instalatorul.

Montajul instalațiilor cu gaze fluorurate, precum R32 și R410A, trebuie realizat de personal certificat, în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 517/2014 privind gazele fluorurate cu efect de seră, aplicabil direct în România. Montajul fără certificare poate invalida garanția echipamentului. Partea electrică trebuie realizată de un electrician autorizat. Verificați certificările instalatorului înainte de semnarea ofertei.

Când să apelați la un specialist pentru dimensionare

Pentru încăperi cu geometrie neregulată, cu orientare solară defavorabilă sau în clădiri cu izolație termică slabă, regula orientativă de circa 147 W pe metru pătrat poate subestima puterea necesară. Consecințele se văd în confortul din timpul verii și în consumul din timpul iernii. Tehnicienii de climatizare autorizați efectuează un releveu termic care ia în calcul câștigurile solare, rata de ventilare, sarcinile interne și caracteristicile anvelopei clădirii. Acest releveu este adesea inclus în oferta de instalare, dar merită confirmat.

Pentru sistemele multi-split sau pentru climatizarea întregii locuințe, verificarea este recomandată înainte de achiziție, deoarece puterea trebuie repartizată corect între unitățile interioare. Certificatul de performanță energetică a clădirii evaluează eficiența energetică a imobilului, iar sistemele de climatizare intră în această evaluare.

Limite ale calculatorului și greșeli frecvente

Calculatorul nu este potrivit pentru clădiri cu sarcini termice neobișnuite, de exemplu spații cu echipamente informatice intensive, ateliere cu mașini care degajă multă căldură, restaurante sau încăperi cu tavane foarte înalte. În aceste cazuri, dimensionarea trebuie făcută de un inginer sau de un tehnician cu experiență în climatizare.

Greșelile frecvente sunt de altă natură. Prima este măsurarea suprafeței exterioare în locul celei interioare, ceea ce supraestimează încăperea. A doua este alegerea puterii doar după preț, fără a ține seama de expunerea la soare. A treia este omiterea lungimii reale a conductelor, ceea ce duce la o estimare a montajului prea optimistă. A patra este instalarea unui aparat portabil într-o cameră în care se petrece mult timp, fără compararea costului de exploatare pe termen lung. A cincea este conectarea aparatului la un circuit electric neadecvat, fără verificarea prealabilă a tabloului.

Alimentarea standard din locuințe este monofazată, la 230 V. Circuitul dedicat trebuie protejat cu un disjunctor conform seriei IEC 60898, dimensionat de electrician în funcție de puterea aparatului și de secțiunea cablului. Această verificare face parte din costul de instalare și trebuie inclusă în estimare încă de la început.

Întrebări frecvente

Ce influențează costul instalării unui aer condiționat în România?

Costul total depinde de patru factori: puterea necesară pentru cameră, care crește odată cu suprafața; clasa energetică, din care rezultă un preț inițial mai mare pentru clasele superioare, dar un consum mai redus; tipul de echipament, adică split mono, split multi sau portabil; și complexitatea montajului, respectiv lungimea conductelor, accesul la unitatea exterioară și eventualele șlițuri în beton armat. Introduceți suprafața încăperii în calculator pentru o estimare.

Care este diferența dintre split mono, split multi și portabil?

Split-ul mono are o unitate exterioară și una interioară și este cel mai eficient și cel mai răspândit tip pentru climatizarea unei singure camere. Split-ul multi are o unitate exterioară conectată la mai multe unități interioare, în camere diferite, fiind util când se dorește climatizarea întregii locuințe cu un singur compresor exterior. Aparatul portabil nu necesită montaj permanent, dar consumă mai multă energie pentru același efect de răcire și este potrivit în principal pentru chiriașii care nu pot efectua lucrări în imobil.

Ce putere este necesară pentru o cameră de 20 m²?

Pentru o cameră de 20 m², cu înălțimea standard a tavanului de 2,5 m, regula orientativă de 147 W pe metru pătrat indică o putere de circa 2,9 kW. În practică se alege modelul comercial cel mai apropiat, iar aparatele se găsesc, de regulă, în trepte de 2,5; 3,5; 5 și 7 kW. Pentru o cameră bine izolată, orientată spre nord, este de obicei suficientă treapta de 2,5 kW. Pentru o cameră cu expunere solară intensă sau situată la ultimul etaj, treapta de 3,5 kW este mai potrivită. Pentru o confirmare, un tehnician de climatizare poate efectua un releveu termic.

Merită alegerea unui aparat din clasa A+++?

Pentru utilizare intensă, de peste opt ore pe zi, clasa A+++ poate recupera costul suplimentar prin consumul mai redus, iar perioada de recuperare depinde de prețul energiei și de regimul de funcționare. Pentru utilizare moderată, de câteva ore pe zi, diferența financiară este mică. Principalul avantaj al clasei superioare nu este, în majoritatea cazurilor, economia pe termen scurt, ci confortul: aparatele sunt mai silențioase, controlează temperatura mai precis și ating mai repede temperatura dorită. Pentru o comparație corectă, se recomandă verificarea valorilor COP și EER din fișa tehnică a fiecărui model.

Se poate instala un aer condiționat fără specialist?

Nu, cel puțin nu partea care implică agentul frigorific. Regulamentul (UE) nr. 517/2014 privind gazele fluorurate cu efect de seră, aplicabil direct în România, impune ca manipularea acestor gaze, inclusiv montajul și întreținerea, să fie efectuată de personal certificat. Montajul fără certificare poate invalida garanția echipamentului. Partea electrică, adică cablul dedicat și disjunctorul, trebuie realizată de un electrician autorizat, iar disjunctorul trebuie să fie conform seriei IEC 60898. Lucrările de montaj trebuie efectuate cu respectarea normelor de siguranță aplicabile.

Când este necesar un tehnician pentru dimensionare?

Calculatorul folosește regula standard de circa 147 W pe metru pătrat, potrivită pentru locuințe cu izolație normală și expunere solară moderată. Pentru clădiri vechi, fără izolație, pentru încăperi cu suprafețe vitrate mari orientate spre sud, pentru ultimul etaj fără izolație la acoperiș sau atunci când se dimensionează un sistem multi-split pentru întreaga locuință, este recomandată consultarea unui tehnician de climatizare certificat. Releveul termic profesional ia în calcul câștigurile solare, ventilarea și caracteristicile anvelopei. Costul lui este adesea inclus în oferta de instalare, dar merită confirmat din timp.

Calculatoare similare

Vezi toate calculatoarele de Climatizare și energie →

De la echipa RivoCalc · Verificat conform metodologiei editoriale · Actualizat la 3 iunie 2026

Rezultatele sunt estimative. Consumul real de energie și costurile efective variază în funcție de echipament, de clima locală, de izolația clădirii și de modul de utilizare. Prețurile de echipament și de montaj se stabilesc de furnizori și de instalatori, iar calculatorul nu constituie ofertă comercială sau consultanță tehnică.